High School Sports Scoreboard: Scores & Rankings from Friday’s Action | High school sports


WIAA FOOTBALL ELIMINATIONS

Division 1

Level 1: Friday October 22 (all starting hours 7 p.m.)

No. 1 Sun Prairie 63, No. 8 Madison La Follette 0

N ° 4 Fond du Lac 31, N ° 5 Verona 13

No. 3 Middleton 33, No. 6 Madison Memorial 3

No. 2 Wisconsin Rapids 35, No. 7 Oshkosh West 0

No. 1 Mukwonago 48, No. 8 Janesville Craig 7

No. 4 Arrowhead 43, No. 5 Kenosha Bradford / Kenosha Reuther 27

No. 3 Hamilton 63, No. 6 Milwaukee Hamilton / Audubon Tech 8

No. 2 Muskego 35, No. 7 Oconomowoc 0

N ° 1 Kimberly 40, N ° 8 DC Everest 0

No. 5 Chippewa Falls 22, No. 4 Stevens Point 21

No. 3 Appleton North 28, No. 6 Hudson 0

N ° 7 Neenah 29, N ° 2 Wausau West 7

No. 1 Franklin 62, No. 8 Milwaukee Riverside / Golda Meir 12

No. 4 Oak Creek 49, No. 5 Milwaukee Pulaski coop 0

No. 6 Marquette University High School 38, No. 3 Milwaukee Marshall co-op 7

No. 2 Bay Port 56, No. 7 Manitowoc Lincoln 14

Level 2: Friday October 29 (every starting hour 7 p.m.)

No. 1 Kimberly 35, No. 5 Chippewa Falls 13

No.3 Appleton North 28, No.7 Neenah 7

No. 1 Franklin 10, No. 4 Oak Creek 7

No. 2 Bay Port 49, No. 6 Marquette University High School 14

No. 1 Sun Prairie 35, No. 4 Fond du Lac 20

No. 3 Middleton 21, No. 2 Wisconsin Rapids Lutheran 20

No. 1 Mukwonago 36, No. 4 Arrowhead 35

No. 2 Muskego 31, No. 3 Hamilton 7

Level 3: Friday November 5 (every starting hour 7 p.m.)

No.3 Appleton North 21, No.1 Kimberly 10

No. 1 Franklin 35, No. 2 Bay Port 7

No. 1 Sun Prairie 31, No. 3 Middleton 24

No. 1 Mukwonago 35, No. 2 Muskego 14

Level 4: Friday, November 12

No.3 Appleton North vs. No.1 Franklin

No. 1 Sun Prairie vs. No. 1 Mukwonago

Division 2

Level 1: Friday October 22 (all starting hours 7 p.m.)

No. 1 Waunakee 54, Marshfield 14

No. 4 River Falls 29, No. 5 La Crosse Central 6

No. 3 DeForest 35, New Richmond 14

N ° 2 Menomonie 33, N ° 7 Monona Grove 6

No. 1 De Pere 36, No. 8 Beaver Dam 0

No. 4 Hartford 14, No. 5 Kaukauna 13

No. 3 Pulaski 23, No. 6 West De Pere 14

No.7 Slinger 24, No.2 Cedarburg 3

No. 1 Union Grove 35, No. 8 Waukesha West 14

No. 4 Waterford 14, No. 5 Burlington 7

No. 6 Kettle Moraine 17, No. 3 Horlick Root 6

No. 2 Badger 21, No. 7 Milton 20

No. 1 Homestead 28, No. 8 Brookfield Central 7

N ° 4 Nicolet 48, N ° 5 Milwaukee King 6

No. 3 Wauwatosa West 48, No. 6 Brookfield East 28

No. 2 Germantown 54, No. 7 Milwaukee Reagan 16

Level 2: Friday October 29 (every starting hour 7 p.m.)

No. 2 Menominee 29, No. 3 DeForest 25

No. 4 Hartford 43, No. 1 De Pere 42 (OT)

No.3 Pulaski 10, No.7 Slinger 7

No. 1 Union Grove 21, No. 4 Waterford 14

No. 6 Kettle Moraine 13, No. 2 Badger 7 (OT)

No. 1 Homestead 26, No. 4 Nicolet 14

No. 3 Wauwatosa West 14, No. 2 Germantown 13

Saturday October 30 (2 p.m.)

No. 1 Waunakee 27, No. 4 River Falls 25 (OT)

Level 3: Friday November 5 (every starting hour 7 p.m.)

No. 1 Waunakee 28, No. 2 Menomonie 27

No 4 Hartford 35, No 3 Pulaski 28

No. 6 Kettle Moraine 21, No. 1 Union Grove 14

No. 1 Homestead 28, No. 3 Wauwatosa West 6

Level 4: Friday, November 12

No. 4 Hartford vs. No. 1 Waunakee

No. 6 Kettle Moraine vs. No. 1 Homestead

Section 3

Level 1: Friday October 22 (all starting hours 7 p.m.)

No. 1 Greendale 17, McFarland 7

No.5 Monroe 28, No.4 Whitnall 21

# 6 Jefferson 21, # 3 Martin Luther 20

N ° 7 New Berlin Eisenhower 10, N ° 2 Fort Atkinson 0

No. 1 Plymouth 51, No. 8 Milwaukee Madison 0

No. 5 Pewaukee 21, No. 4 Grafton 0

No. 3 Port Washington 26, No. 6 Wisconsin Lutheran 19

No. 2 Whitefish Bay 36, No. 7 New Berlin West 6

No. 1 Mosinee 43, No. 8 Hayward / Lac Courte Ears 8

N ° 4 Baraboo 13, N ° 5 Rhineland 7

No. 3 Rice Lake 48, No. 6 Medford 14

No. 7 Onalaska 28, No. 2 Mont Horeb / ​​Barneveld 21

N ° 1 Luxembourg-Casco 40, N ° 8 Ashwaubenon 34

No. 4 Waupaca 35, No. 5 Portage 8

No. 6 Notre Dame 39, No. 3 Fox Valley Lutheran 14

N ° 2 Menasha 41, N ° 7 Shawano 26

Level 2: Friday October 29 (every starting hour 7 p.m.)

No. 4 Baraboo 35, No. 1 Mosinee 28

No. 3 Rice Lake 42, No. 7 Onalaska 7

N ° 1 Luxembourg-Casco 49, N ° 4 Waupaca 7

N ° 2 Menasha 43, N ° 6 Notre-Dame 27

No.5 Monroe 42, No.1 Greendale 6

N ° 6 Jefferson 26, N ° 7 New Berlin Eisenhower 7

No. 5 Pewaukee 34, No. 1 Plymouth 0

No. 2 Whitefish Bay 20, No. 3 Port Washington 14 (OT)

Level 3: Friday November 5 (every starting hour 7 p.m.)

No. 3 Rice Lake 29, No. 4 Baraboo 13

N ° 2 Menasha 27, N ° 1 Luxembourg-Casco 13

No.5 Monroe 28, No.6 Jefferson 14

No. 5 Pewaukee 14, No. 2 Whitefish Bay 0

Level 4: Friday, November 12

No.3 Rice Lake vs. No.2 Menasha

# 5 Pewaukee vs. # 5 Monroe

Division 4

Level 1: Friday October 22 (all starting hours 7 p.m.)

N ° 1 Madison Edgewood 53, N ° 8 Platteville 6

No. 5 Kewaskum 29, No. 4 Lodi 19

No. 3 Lake Mills 28, No. 6 Kettle Moraine Lutheran 27

No. 2 Columbus 41, No. 7 Lakeside Lutheran 14

No. 1 Waukesha Catholic Memorial 42, No. 8 Kiel 6

No. 4 Wrightstown 40, No. 5 Racine Sainte Catherine’s 20

No. 3 Kohler coop 59, No. 6 Sheboygan Falls 0

No. 2 Denmark 18, No. 7 Two Rivers 6

N ° 1 North-West 47, N ° 8 Mauston 14

No. 4 West Salem 17, No. 5 Prescott 14

n ° 3 Osceola 36, ​​n ° 6 Altoona 6

No. 2 Ellsworth 40, No. 7 Holy Cross Central 6

No. 1 Wisconsin Dells 28, No. 8 Adams-Friendship 12

N ° 4 Berlin 33, N ° 5 Xavier 13

No. 6 Little Chute 27, No. 3 Oconto Falls 6

N ° 2 Liberty 42, N ° 7 Winneconne 14

Level 2: Friday October 29 (every starting hour 7 p.m.)

N ° 1 Northwest 42, N ° 4 West Salem 20

No.2 Ellsworth 46, No.3 Osecola 21

No.1 Wisconsin Dells 36, No.4 Berlin 13

No. 2 Liberty 17, No. 6 Petite Chute 6

No. 5 Kewaskum 2, No. 1 Madison Edgewood 0 (Forefiet)

No. 2 Columbus 26, No. 3 Lake Mills 6

No. 1 Catholic Memorial 44, No. 4 Wrightstown 0

No. 2 Denmark 46, No. 3 Kohler / Sheboygan Christian / Sheboygan Lutheran 40

Level 3: Friday November 5 (every starting hour 7 p.m.)

N ° 2 Ellsworth 54, N ° 1 Northwest 14

No. 2 Freedom 35, No. 1 Wisconsin Dells 0

No. 1 Catholic Memorial 44, No. 2 Denmark 0

Saturday 6 November

No. 5 Kewaskum at No. 2 Columbus, 7 p.m.

Level 4: Friday, November 12

# 2 Ellsworth vs. # 2 Liberty

Winner of Kewaskum / Columbus vs. No. 1 Catholic Memorial

Section 5

Level 1: Friday October 22 (all starting hours 7 p.m.)

No. 1 Marshall 14, No. 8 River Valley 12

n ° 4 Belleville 56, n ° 5 Poynette 14

No. 3 Richland Center 31, No. 6 Prairie du Chien 23

No. 2 Brodhead / Juda 42, No. 7 Watertown Luther Prep 13

No. 1 Lake Country Lutheran 44, No. 8 New Holstein 0

No. 5 Mayville 49, No. 4 Brookfield Academy 13

No. 3 Campbellsport 43, No. 6 University School of Milwaukee 16

No. 2 Lutheran Root 27, No. 7 Lutheran Winnebago 0

No. 1 Thomas Aquinas 30, No. 8 Spooner 6

N ° 5 Stanley-Boyd 35, N ° 4 Arcadia 18

No. 6 Sainte Croix Falls 35, No. 3 Spencer / Columbus Catholic 14

No 2 Stratford 34, No 7 Westby 6

No 1 Amherst 36, No 8 Clintonville 8

No. 4 Kewaunee 39, No. 5 South Gate 0

N ° 3 Brillion 33, N ° 6 Chilton 0

No. 2 Wittenberg-Birnamwood 54, No. 7 Tomahawk 12

Level 2: Friday October 29 (every starting hour 7 p.m.)

N ° 1 Thomas Aquinas 47, N ° 5 Stanley Boyd 8

No. 6 Saint Croix Falls 19, No. 2 Stratford 14

No 1 Amherst 28, No 4 Kewaunee 21

n ° 2 Wittenberg-Birnamwood 28, n ° 3 Brillion 17

N ° 4 Belleville 28, N ° 1 Marshal 13

No. 2 Brodhead / Judah 42, No. 3 Richland Center 3

No. 5 Mayville 55, No. 1 Lake Country Lutheran 47

No. 3 Campbellsport 23, No. 2 Root Lutheran 8

Level 3: Friday November 5 (every starting hour 7 p.m.)

No. 1 Aquinas 38, No. 6 Saint Croix Falls 14

No. 2 Wittenberg-Birnamwood 29, No. 1 Amherst 28

No. 4 Belleville 35, No. 2 Brodhead / Judah 20

No. 5 Mayville 34, No. 3 Campbellsport 27

Level 4: Friday, November 12

# 2 Wittenberg-Birnamwood vs. # 1 Aquin

No. 5 Mayville vs. No. 4 Belleville

Section 6

Level 1: Friday October 22 (all starting hours 7 p.m.)

No. 1 Darlington 41, No. 8 Benton / Scales Mound IL / Shullsburg 0

N ° 5 Mondovi 40, N ° 4 Melrose-Mindoro 7

No. 3 Cuba City 42, No. 6 Whitehall 8

No.7 Lancaster 26, No.2 Luther 16

No. 1 Kenosha St. Joseph Catholic 49, No. 8 Fall River / Rio 0

No. 4 Waterloo 62, No. 5 Pardeeville 36

No. 3 Saint Mary’s Springs 38, No. 6 Ozaukee 0

No. 2 Cedar Grove-Belgium 36, No. 7 Mineral Point 32

N ° 1 Colby 49, N ° 8 Oconto 0

No 4 Abbotsford 26, No 5 Crivitz 15

No.6 Auburndale 63, No.3 Necedah 32

N ° 2 Markesan 48, N ° 7 Bonduel 19

No. 1 Durand 53, No. 8 Ruisseau Fall 26

No. 5 Boyceville 20, No. 4 Cumberland 14

No. 3 Unit 14, No. 6 Cadott 7

No. 7 Grantsburg 14, No. 2 Augusta 12

Level 2: Friday October 29 (every starting hour 7 p.m.)

n ° 1 Durand 38, n ° 5 Boyceville 19

No. 3 Unity 22, No. 7 Grantsburg 16

No. 1 Colby 48, No. 4 Abbotsford 8

N ° 6 Auburndale 19, N ° 2 Markesan 9

No. 3 Cuba City 41, No. 7 Lancaster 30

No. 1 Kenosha St. Joseph Catholic 28, No. 4 Waterloo 8

No. 3 Saint Mary’s Springs 31, No. 2 Cedar Grove-Belgium 14

Saturday October 30 (1 p.m.)

No. 1 Darlington 32, No. 5 Mondovi 6

Level 3: Friday November 5 (every starting hour 7 p.m.)

N ° 1 Durand 36, N ° 3 Unit 16

No. 1 Colby 45, No. 6 Auburndale 19

No. 1 Darlington 38, No. 3 Cuba City 7

No. 3 Saint Mary’s Springs 29, No. 1 Kenosha St. Joseph Catholic 6

Level 4: Friday, November 12

N ° 1 Colby vs N ° 1 Durand

No. 3 Saint Mary’s Springs vs No. 1 Kenosha St. Joseph Catholic

Division 7

Level 1: Friday October 22 (all starting hours 7 p.m.)

No 1 Regis 43, No 8 Blair-Taylor 14

No. 5 Glenwood City 9, No. 4 Turtle Lake 0

No. 3 Pepin / Alma 47, No. 6 Elmwood / Plum City 14

# 2 Spring Valley 19, # 7 Webster 0

No. 1 Hurley 60, No. 8 Loyal 0

N ° 4 Edgar 33, N ° 5 Iola-Scandinavia 13

No. 3 Pacelli 46, No. 6 Hypothesis 14

N ° 2 Coleman 44, N ° 7 New Lisbon 6

No. 1 Highland 40, No. 8 Wauzeka-Steuben / Seneca 0

No. 5 Potosi / Cassville 15, No. 4 River Ridge 14

N ° 3 Bangor 35, N ° 6 Ithaca 14

N ° 2 Cashton 46, N ° 7 De Soto 0

n ° 1 Hilbert 41, n ° 8 Cambria-Frize 6

N ° 4 Black Hawk / Warren IL 30, N ° 5 Randolph 0

N ° 6 Centrale Catholique 17, N ° 3 Académie de Lourdes 0

No 2 Reedsville 55, No 7 Johnson Creek 13

Level 2: Friday October 29 (every starting hour 7 p.m.)

No. 1 Regis 50, No. 5 Glenwood City 13

No. 2 Spring Valley 27, No. 3 Pepin / Alma 21

No. 1 Hurley 22, No. 4 Edgar 16

No. 2 Coleman 56, No. 3 Pacelli 18

No. 5 Potosi / Cassville 38, No. 1 Highland 35

N ° 2 Cashton 34, N ° 3 Bangor 14

No. 2 Reedsville 50, No. 6 Catholic Central 7

Saturday October 30 (start time 1 p.m.)

No.4 Blackhawk / Warren IL 20, No.1 Hilbert 3

Level 3: Friday November 5 (every starting hour 7 p.m.)

No. 1 Regis 28, No. 2 Spring Valley 13

No. 2 Coleman 36, No. 1 Hurley 6

No. 2 Cashton 15, No. 5 Potosi / Cassville 9

Saturday November 6 (1 p.m.)

No. 4 Blackhawk / Warren IL at No. 2 Reedsville

Level 4: Friday, November 12

Coleman # 2 vs. Regis # 1

Winner of Blackhawk / Warren IL vs. Cashton # 2

About Marc Womack

Check Also

College World Series has a SEC flavor

The SEC is taking over the world of college baseball. Just like football. The SEC …

Leave a Reply

Your email address will not be published.